Moliyaviy Hisobotning Xalqaro Standartlari Fondi rasmiy saytida O‘zbekiston profili yangilandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 24-fevraldagi PQ-4611-sonli qarorini amalga oshirish doirasida O‘zbekiston Respublikasi moliya vazirligi Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlari Fondi (MHXS Fondi) bilan 2020-yil 11-noyabr kuni MHXS talablarini amaliyotga tatbiq qilish va chop etish uchun ochiq lisenziya shartnomasi imzolangan edi.
O‘zbekiston MHXS Fondining rasmiy veb-saytida ( www.ifrs.org) 2013-yildan buyon o‘z profiliga ega bo‘lib kelgan.
Mazkur profil orqali O‘zbekistonda MHXSni joriy qilishning huquqiy holati to‘g‘risida ma'lumotlar yoritib beriladi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda MHXSni joriy qilishning huquqiy asoslari bo‘yicha ma'lumotlar MHXS Fondi tomonidan yangilandi.
O‘zbekistonning MHXS Fondi rasmiy veb-saytidagi profili bilan quyidagi havola orqali tanishishingiz mumkin: www.ifrs.org
Ma'lumot uchun:
* MHXS Fondi 1973-yil 29-iyun kuni Xalqaro Buxgalteriya Standartlari Qo‘mitasi (XBS Qo‘mitasi) tuzilgan. 2010-yil XBS Qo‘mitasi o‘zining nomini Moliyaviy Hisobotning Xalqaro Standartlari Fondi deb nomlagan. MHXS fondi Amerika Qo‘shma Shtatlarining Delever shtatida notijorat korporatsiya sifatida ro‘yxatga olingan va Angliya Va Uelsda chet el kompaniyasi sifatida ro‘yxatga olingan. Bugungi kunda 144 ta mamlakatdagi aksatriyat kompaniyalarida MHXS qo‘llaniladi. www.ifrs.org

В рамках реализации постановления Президента Республики Узбекистан от 24 февраля 2020 года № ПП-4611, 11 ноября 2020 года Министерством финансов Республики Узбекистан было подписано открытое лицензионное соглашение с фондом международных стандартов финансовой отчетности (Фонд МСФО) на практическое применение и публикацию требований МСФО.
На официальном сайте Фонда МСФО ( www.ifrs.org) Узбекистан имеет свой профиль с 2013 года. Посредством данного профиля будет освещена информация о правовом положении внедрения МСФО в Узбекистане.
На сегодняшний день Фондом МСФО обновлена информация о правовых основах внедрения МСФО в Узбекистане.
С профилем Узбекистана на официальном сайте фонда МСФО можно ознакомиться по следующей ссылке: www.ifrs.org
Для справки:
* Фонд МСФО был создан Международным Комитетом по стандартам бухгалтерского учета 29 июня 1973 года. В 2010 году Международный Комитет по стандартам бухгалтерского учета переименовал его в Международный фонд стандартов финансовой отчетности. Фонд МСФО зарегистрирован как некоммерческая корпорация в Делавэре, США, и зарегистрирован как иностранная компания в Англии и Уэльсе. На сегодняшний день МСФО применяются в акционерных компаниях 144 стран. www.ifrs.org